جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی چیست؟

اگر در ناحیه شکم خود پوست شل و اضافه دارید که با رژیم غذایی و ورزش از بین نمی رود پس باید گزینه عمل جراحی شکم را امتحان کنید. پزشکان به این عمل ابدومینوپلاستی (abdominoplasty) یا تامی تاک می گویند.

با این روش شکم صاف می شود و چربی و پوست اضافه برداشته و عضلات در دیواره شکم سفت می گردد. این روش مانند لیپوساکشن نیست گرچه می توان از لیپوساکشن همراه با این عمل استفاده برد. این نوع عمل، عملی بزرگ است بنابراین اگر تصمیم به انجام آن را دارید باید قبل از تصمیم گیری در این باره همه جوانب آن بسنجید.

چه کسانی بهترین کاندیدا جهت انجام عمل جراحی زیبایی شکم هستند؟

جراحی شکم برای مردان و زنان سالم مناسب است. این عمل به خصوص در مورد زنانی که بارداری های متعددی داشته اند موثر واقع می شود، با انجام این عمل عضلات شکم آنان سفت شده و پوست اضافه آنان برداشته می شود. جرای زیبایی شکم همچنین برای مردان و زنانی که مدتی چاق بوده و هنوز هم دارای چربی اضافه و پوست اضافه در ناحیه اطراف شکم هستند مناسب است.

چه کسانی نباید جراحی شکم را انجام دهند ؟

اگر خانمی هستید که تصمیم دارید باردار شوید پس باید عمل برداشتن شکم را تا پس از تولد فرزند خود عقب بیندازید. در طول این عمل عضلات عمودی سفت می شود و بارداری هایی که در آینده اتفاق می افتد موجب جدایی این عضلات می گردد.

آیا تصمیم دارید وزن زیادی کاهش دهید؟

پس عمل جراحی زیبایی شکم مناسب شما نیست. جراحی شکم برای افرادی موثر است که همه گزینه ها را امتحان کرده و این آخرین راه چاره برای آنان است. جراحی زیبایی شکم جایگزین کاهش وزن نیست. بعلاوه توجه داشته باشید در این عمل احتمال بروز اثر زخم وجود دارد. قبل از انجام این عمل می توانید درباره احتمال بروز اثر زخم با پزشک خود مشورت نمایید.

ابدومینوپلاستی کامل. در این عمل جراحی از قسمت لگن خاصره برشی در ناحیه شکم ایجاد می شود، سپس جراح پوست و بافت و عضله را اصلاح می کند. در این عمل ناف را حرکت می دهند و ممکن است چند روز تیوب های خشک کن زیر پوست قرار داده شود.

مینی ابدومینوپلاستی یا ابدومینوپلاستی جزیی؟

مینی ابدومینوپلاستی اغلب روی افرادی صورت می گیرد که چربی ها در زیر ناف آنان قرار دارد. در طول این عمل، جراح ناف را حرکت نمی دهد و بر حسب بدن فرد عمل حدود دو ساعت طول می کشد.

چگونه برای عمل جراحی برداشتن شکم آماده شویم؟

اگر سیگار می کشید پزشک حتما از شما می خواهد که حداقل دو هفته قبل از عمل تا دوهفته پس از عمل از استعمال دخانیات خودداری نمایید. این امر به معنای کاهش تعداد سیگارهایی که می کشید نیست بلکه باید به طور کامل استعمال دخانیات را کنار بگذارید زیرا سیگار احتمال بروز عوارض را افزایش داده و سرعت بهبود زخم ها را کاهش می دهد.

پیش از عمل جراحی رژیم غذایی سنگین نگیرید. وعده های غذایی کامل و مناسب و متعادل مصرف نمایید. پیروی از یک رژیم غذایی سالم موجب بهبودی بهتر پس از عمل می شود.

پزشک را در جریان همه داروهایی که مصرف می نمایید بگذارید از داروهای دارای نسخه گرفته تا داروهای گیاهی و سایر مکمل ها. جراح ممکن است از شما بخواهد تا مدتی قبل و بعد از جراحی از مصرف برخی داروهایی خاص خودداری نمایید.

قبل از عمل جراحی خانه را آماده کنید شما به موارد زیر نیاز خواهید داشت.

  • کیسه یخ
  • لباس های گشاد و راحت که می توان به سادگی به تن کرد و از تن خارج نمود
  • وازلین
  • سردوش دستی و صندلی حمام

بعلاوه شما به کسی نیاز خواهید داشت که پس از جراحی زیبایی شکم، شما را به خانه برساند. اگر تنها زندگی می کنید باید کسی را پیدا کنید که حداقل شب اول در کنار شما بماند. برای آن ترتیباتی دهید.

عمل برداشتن شکم چگونه است؟

عمل ابدومینوپلاستی حدود یک الی پنج ساعت به طول می انجامد. و بر حسب نوع عمل بیمار باید در بیمارستان بستری شود. در این عمل ممکن است بیهوشی کامل بدهند در این صورت طی عمل بیمار به خواب می رود.

عوارض احتمالی

در این نوع عمل درد و تورم در روزهای اول شایع است. بنابراین پزشک مسکن تجویز می نماید و درباره روش های کاهش درد به بیمار می گوید. بعلاوه در این عمل جراحی مدت چند هفته یا چند ماه فرد سوزش دارد.

در این بین همچنین ممکن است بی حسی، کبودی و احساس خستگی بروز کند.

همانند سایر عمل های جراحی این نوع عمل جراحی نیز خطرات خود را دارد. گرچه بروز عوارض در آن نادر است اما عوارضی نظیر عفونت، خونریزی زیر پوستی، و لخته خون ممکن است رخ دهد. اگر بیمار دچار مشکلاتی در سیستم گردش خون و مبتلا به دیابت یا بیماری های قلبی، ریوی یا کبدی باشد احتمال بروز این عوارض در او بیشتر می شود.

بعلاوه این بیماری ها موجب بهبودی ناقص شده و باعث می شود جای زخم روی پوست باقی بماند یا پوست از بین برود. و اگر بهبودی در فرد ناقص صورت گیرد ممکن است به عمل جراحی دیگری نیاز باشد.

جراحی شکم جای زخم برجای می گذارد. گرچه پس از این عمل جراحی جای زخم کم کم از بین می رود اما به طور کامل ناپدید نمی شود. جراح ممکن است از بیمار بخواهد پس از بهبودی کامل کرم ها یا پمادهایی خاص تهیه و استفاده نماید تا ظاهر زخم ها کمتر نمایان باشد.

مراقبت از خود پس از عمل جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی شکم چه به صورت جزیی و چه به صورت کامل منطقه تحت عمل بخیه زده و بانداژ می شود. حتما باید به دستورات جراح درباره نحوه نگهداری از بانداژ در روزهای اول پس از عمل توجه کنید. بانداژی که در این عمل مورد استفاده قرار می گیرد سفت و کشسان است که موجب بهبودی بهتر زخم ها می شود. جراح همچنین ممکن است درباره نحوه نشستن و دراز کشیدن که موجب کاهش درد می گردد به بیمار دستوراتی دهد.

و انجام فعالیت های قدرتی به مدت شش هفته باید محدود شود. و پس از جراحی بیمار باید حداقل یک ماه سرکار نرود تا بهبودی کامل پیدا کند. و پزشک درباره کارهایی که بیمار باید انجام دهد و درباره کارهایی که او باید از انجام آن خودداری نماید توصیه هایی می کند.

بازگشت به زندگی روزمره

در کل بسیاری از افراد پس از انجام این عمل از ظاهر خود راضی هستند. گرچه این امر مدتی زمان می برد و ماه ها پس از عمل جراحی فرد حس نمی کند که خودش است. با پیروی از رژیم غذایی و ورزش می توان نتایج حاصل از این جراحی را ثابت نگاه داشت.

آیا بیمه هزینه عمل جراحی شکم را تقبل می کند؟

اگر این عمل ها به دلایلی پزشکی نباشد شرکت های بیمه معمولا هزینه آن را تحت پوشش قرار نمی دهند. اگر فرد مبتلا به فتق باشد که از طریق این عمل مشکل او بر طرف می شود در نتیجه شرکت بیمه ممکن است هزینه آن را پرداخت نماید.

قبل از انجام این عمل با شرکت بیمه خود تماس بگیرید و درباره مواردی که تحت پوشش بیمه قرار می گیرد و مواردی که بیمه آن را پوشش نمی دهد اطلاعاتی کسب نمایید.