جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

در این جراحی که برای پلکهای پف کرده و افتاده انجام می شود پوست، عضله و چربی اضافی که در پلک به اصطلاح پف کرده وجود دارد برداشته می شود. پفی و افتادگی پلک چشمها با افزایش سن ایجاد می شود زیرا با افزایش سن، پلکها شل شده و ماهیچه هایی که آنها را سفت نگهمیدارند ضعیف می شوند.به تدریج چربی در بالا و پایین پلکها جمع می شود و حالت کیسه ای در پلکها ایجاد شده،ابروها حالت آویزان پیدا کرده و پلکها حالت افتاده پیدا می کنند.

این حالت از دوجنبه مشکل ساز است: اول اینکه صورت، پیرتر دیده می شود دوم اینکه افتادگی و پف شدید پلک باعث می شود دید محیطی وا طراف در فرد با مشکل مواجه شود.

با این جراحی هردو مشکل مذکور برطرف می شود.جراحی پلک سرپایی بوده و با بی حسی موضعی انجام می شود.ممکن است پلک تحتانی هم چنین مشکلی پیدا کند که در این صورت جراحی برای پلک پایین هم انجام می شود.

آنچه جراح انجام می دهد

اگر پلک بالایی و پایینی هردو جراحی لازم داشته باشد جراح ابتدا برروی پلک بالایی کار می کند.

ابتدا یک برش در پلک بالایی درست در ناحیه ای که بصورت طبیعی یک خط می افتد ایجاد می کند و پوست و چربی اضافی را بیرون می آورد.در محل برش بخیه هایی بسیار ظریف زده می شود وخط برش بسیار کم دیده می شود که بتدریج جای برش برطرف می شود.

در پلک تحتانی برش درست در زیر مژه های پایینی و یا در چین طبیعی که برروی پلک وجود دارد ایجاد می شود.

مدت جراحی پلک در کل کمتر از دوساعت است.بعد از جراحی فرد مدتی کوتاه در کلینیک  می ماند واگر مشکلی نداشت به منزل می رود.

آنچه بعد از عمل باید بدانید

ممکن است بلافاصله  بعد از عمل  اشکریزش و حساسیت به نور حس شود که موقت است.در ابتدا خط برش بصورت خطی قرمز دیده شود و تا چند ساعت روی پلک جراحی شده بیحسی احساس می شود.

توصیه می شود بعد از عمل از کیسه یخ برای کاهش تورم استفاده شود.درد محل جراحی بسیار کم است و با یک قرص مسکن برطرف می شود اما از مصرف مسکن هایی مثل آسپرین، ایبوبروفن و داروهای گیاهی باید خودداری شود.

چهار روز بعد بخیه ها کشیده می شود و جای عمل به مرور طی دوماه برطرف می شود.

تا یک هفته بعد از عمل به این نکات توجه کنید:

  • از حرکات کششی، برداشت وزنه سنگین و شنا خود داری کنید.
  • از ورزشهای سنگین مثل ایروبیک و دویدن اجتناب کنید.
  • بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید تا از برخورد نور آفتاب و باد با چشمها جلوگیری شود.
  • حین خواب سرتان کمی بالاتر قرار بگیرد.
  • اگر مشکل خاصی حس کردید حتما با پزشک معالجتان در میان بگذارید.