سوالات متداول در مورد سرطان پستان

سوالاتی در مورد سرطان پستان

سوالات متداول در مورد سرطان پستان

آیا فعالیت بدنی خطر سرطان پستان را کاهش می دهد؟

ورزش باعث تقویت سیستم ایمنی شده و ضمنا باعث کنترل وزن شده و از چاقی جلوگیری می کند.تنها ۳ ساعت ورزش در هفته یا حدود ۳۰ دقیقه ورزش در روز باعث می شود خطر بروز سرطان پستان در خانمها کاهش پیدا کند.قرار نیست حتما سراغ ورزشهای سنگین بروید بلکه اگر برای ورزش خاصی وقت ندارید همان پیاده روی سریع و منظم کافیست.

آیا رژیم غذایی سالم می تواند از ابتلا به سرطان پستان جلوگیری کند؟

رژیم غذایی مغذی کم چرب (کمتر از ۳۰ گرم چربی ) با میزان زیاد مصرف میوه و سبزیجات سبز و نارنجی باعث کاهش خطر گسترش سرطان پستان می شود.رژیم غذایی پرچرب خطر ابتلا را افزایش می دهد زیرا چربی باعث افزایش تولید استروژن شده و این موضوع به رشد تومور سرطانی کمک می کند.

آیا سیگار و قلیان باعث سرطان پستان می شود؟

سیگار، پیپ و قلیان از فاکتورهای ابتلا به بسیاری از سرطانها هستند و اثرات آنها اثبات شده است.تحقیقات اخیر تایید کرده است که مصرف دخانیات تحت هر شکل و شمایلی جزو عوامل افزایش دهنده سرطان پستان است.ضمنا افرادی که دخانیات مصرف نمی کنند اما در معرض دود دخانیات هستند هم همان قدر در معرض خطرند.اگر دخانیات را به هرشکلی مصرف می کنید سریعا برای ترک آن اقدام کنید.از همان روزی که ترک کنید ترمیم بافتهای بدنتان شروع می شود و طی هفته های بعد زندگی سالم به بدنتان باز خواهد گشت.

آیا بین مصرف قرص های ضدبارداری و سرطان پستان ارتباط وجود دارد؟

میزان ابتلا به سرطان پستان در زنانی که بیش از ۵ سال از این قرصها استفاده کرده اند بالا بوده است.اگرچه در قرصهای جدید میزان هورمونهای موجود به حداقل رسیده و خطر ابتلا به سرطان در این قرصهای جدید نسبتا کاهش پیدا کرده است.اما اگر یک خانم جوان در خانواده اش سابقه ابتلا به سرطان پستان وجود داشته باشد باید طبق دستور متخصص زنان خود، بین مصرف این قرصها به ازای هر ۵ سال مصرف یکسال قطع مصرف داشته باشد.البته میزان مصرف و فاصله بین آنها با تحقیقات جدیدتر ممکن است تغییر کند.

آیا بین درمان جایگزین هورمونی بعد از یائسگی و سرطان پستان ارتباط وجود دارد؟

بله ارتباط وجود دارد.در اوایل سالها۲۰۰۰ این درمان توسط انجمن سرطان آمریکا در لیست عوامل سرطان زا قرار گرفت. توصیه می شود زنانی که یائسه شده اند و فاکتورهای ابتلا به سرطان پستان را دارند اصلا تحت هورمون درمانی برای کاهش علایم یائسگی قرار نگیرند.در کل باید از راهکارهایی بجز هورمون درمانی برای کاهش علایم یائسگی استفاده شود.

هرچند وقت باید معاینه سینه توسط خود فرد انجام شود؟

معاینه سینه توسط خودتان باید هرماه انجام شود.در معاینه پستانها به هر نوع تغییر در بافت پستان توجه کنید:تغییر اندازه پستانها، لمس سفتی و توده، هرنوع فرورفتگی یا چروک و چینه در پستان، برگشت نوک پستانها به درون، قرمزی یا فلسی شکل شدن پوست روی هاله و نوک پستان و هر نوع ترشحی از نوک پستان.

اگر هرنوع سفتی و توده در پستانها حس کردید فورا به پزشک متخصص جراحی مراجعه کنید.اگرچه از هر ۱۰ توده ۸ تای آنها خوش خیم است ولی حتی توده های خوش خیم هم باید بررسی شوند تا احتمال سرطانی بودن آنها حذف شود.

خانمها باید ۷ تا ۱۰ روز بعد از شروع عادت ماهیانه خودشان را معاینه کنند چون در این زمان پستانها کاملا نرم بوده و حالت سفت قبل از عادت ماهیانه را ندارند.اگر یائسه شده باشید یک روز معین در هر ماه را تعیین کرده (مثلا اول هر ماه ) آنرا در تقویم یادداشت کرده و هرماه همان روز معاینه کنید.آنچه در هر ماه معاینه باید در جستجوی آن باشید تغییرات پستان از این ماه تا ماه بعد است و اگر در این فاصله سفتی و تغییر بافت رخ داد باید فورا به جراح مراجعه کنند حتی اگر بدخیم نباشند باز هم باید بررسی شوند.

هیچ کاری به اندازه معاینه ماهیانه پستان توسط خودتان در تشخیص زودهنگام ضایعات پستان موثر نیست.توجه داشته باشید معاینه پستان در زمان عادت ماهیانه نباشد چون در این دوران سفتی و ناهمواری بافت پستان رخ می دهد و ارزش تشخیصی ندارد مگر بعد از عادت ماهیانه باز هم وجود داشته باشد.

آیا داشتن سابقه خانوادگی و فامیلی در سرطان پستان خطر ابتلا به آنرا افزایش می دهد؟

اگرچه زنانی که در سابقه فامیلی خود سرطان پستان را دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند اما اکثر زنانی که سرطان پستان دارند هیچ سابقه خانوادگی ندارند.از نظر آماری تنها ۵ تا ۱۰٪ افرادی که سرطان پستان دارند سابقه خانوادگی داشته اند.

آیا ماموگرافی دردناک است؟

در ماموگرافی بافت پستان تحت فشار قرار میگیرد و کمی حالت درد و احساس ناراحتی ایجاد می کند که بسیار کوتاه مدت است.اگر در این مورد خیلی حساس هستید می توانید تاریخ ماموگرافی را یک هفته بعد از عادت ماهیانه تعیین کنید تا کمتر اذیت شوید.در افرادی که خیلی حساسند می توان یک ساعت قبل از ماموگرافی از استامینوفن استفاده کنند.

زمان شروع عادت ماهیانه و زاد و ولد چقدر احتمال بروز سرطان پستان را تحت تاثیر قرار می دهد؟

درزنانی که شروع عادت ماهیانه آنها قبل از ۱۲ سالگی بوده است، زایمان نداشته اند، اولین زایمان آنها ۳۰ سالگی یا بعد از آن بوده است و یائسگی آنها بعد از ۵۵ سالگی بوده است احتمال خطر سرطان پستان بیشتر است.البته تنها این عوامل کافی نیستند بلکه تنها جزو فاکتورهای موثر محسوب می شوند.

هرچند وقت یکبار برای چکاپ باید به پزشک مراجعه کنم؟

هرسال یک بار برای معاینه پستان به جراح عمومی و برای معاینه رحم، تخمدانها و حفره لگن به جراح زنان زایمان مراجعه کنید.اگر قبل یا بعد از زمان چکاپ هر نوع تغییراتی که ذکر شد در پستانها مشاهده کردید فورا به پزشک مراجعه کنید.

استرس چه تاثیری بر روی ابتلا به سرطان پستان دارد؟

در سال ۲۰۱۲ در بعضی مطالعات مشخص شد عواملی مثل صدمات روحی ناشی از اتفاقات ناگهانی و فقدان عزیزان باعث تغییر عملکرد سیستم ایمنی شده و وقتی عملکرد سیستم ایمنی بهم بخورد سلولهای فرصت خوبی پیدا می کنند تا در بدن پایه گزاری و رشد کنند.آنچه در تحقیقات مشخص شده نشان می دهد منظور ازتاثیر استرس تغییرات و اتفاقات شدید روحی نیست بلکه این موضوع مهم است که فرد نسبت به وقایع ناراحت کننده زندگی چگونه واکنش نشان داده چطور از مکانیسم های تطابقی استفاده می کند آیا اصلا با این مکانیسم ها آشنایی دارد یا خیر و به چه صورت از عهده کنترل تنش بر می آید.به همین دلیل باید راهکارهای کنترل استرس را یاد گرفت و این موضوع عاقلانه ترین روش برای حفظ سلامتی است.

چه افراد مشهوری سرطان پستان داشته و یا دارند؟

از هر ۸ زن یک نفر به سرطان پستان مبتلا می شود.این آمار برای تمام زنان یکسان است چه پزشک باشید یا آرایشگر، معلم,....و یا حتی خواننده و هنرپیشه معروف.این بیماری ربطی به پولدارها و فقرا ندارد و همه ممکن است درگیر شوند.به این نمونه ها توجه کنید:

آنجلینا جولی، جوآن لاندن نویسنده، شریل کرو هنرمند راک و برنده جایزه گرمی، کریستینا اپل گیت هنرمند، رابین روبرتز از تهیه کنندگان برنامه صبح بخیر آمریکا و هدا کوتب خبرنگار شبکه ان بی سی از افراد مشهوری هستند که به نحوی با سرطان پستان درگیر بوده اند وبه شرح کامل وضعیت آنها در مقالات بعد ی خواهیم پرداخت.