لیزر تاتو (خالکوبی)

درمان و محو خالکوبی و تاتو

در حال حاضر انجام خالکوبی و تاتو طرفداران فراوانی را به خود جلب نموده بطوریکه این امر تبدیل به امری متداول (مد) شده است.

با ظهور لیزر در حوزه پزشکی به ویژه در پوست و زیبایی موضوع درمان خلکوبی و محو نمودن کامل تاتو توسط لیزر، تمام درمان های مرسوم(عمل جراحی، سوزانیدن با اسید یا با محلول های شیمیایی تراشیدن و... ) را تحت تاثیر قرار داده و در حال حاضر بیش از دودهه است که نخستین انتخاب برای درمان قاطع و موثر محو تاتو، لیزر می باشد.

درمان قطعی تاتو فقط توسط لیزر

همانگونه که اشاره شد با ورود لیزر به حوزه پوست و زیبایی درمان قطعی تاتو نیز تحقق یافت بطوریکه در حال حاظر، در کمتر مرکز درمانی، پزشکان پوست و جراح زیبایی تمایل به استفاده از روش های یاد شده جهت محو خالکوبی و تاتو داشته و به لحاظ نتایج مطلوب لیزر این شیوه درمانی را به فرد پیشنهاد می نمایند.

چگونگی اثر لیزر

لیزر با هدف قرار دادن سلول ایجاد کننده رنگ در بدن (ملانین ) و بمباران آن توسط پالس های نور، باعث لیز شدن و پاره شدن رنگدانه و خرد شدن آن می گردد که رنگدانه های مورد نظر نیز توسط سلول های ماکروفاژ که وظیفه پاک سازی بدن از عناصر خارجی را عهده دار هستند، بلعیده و نابود می گردند. تاتوهایی که رنگ تیره توسط کربن و جوهر سیاه در آن بکارگرفته شده و عمدتا رنگ خالکوبی را سیاه و تیره نشان می دهند از جمله تاتوهایی هستند که به طول موج های ارسالی از طرف لیزر، پاسخ مطلوب داده و در مقایسه با دیگر رنگ ها در جلسات درمانی کمتری نتایج مطلوبی از خود نشان می دهند.  انواع لیزهایی که برای این اقدام درمانی بکار گرفته می شوند عبارت اند از:

۱-       لیزر ND:YAG
۲-       لیزر CO2
۳-       لیزر (Q-switched) که به خاطر هدف قراردادن دقیق رنگدانه ها نتایج بسیار جالبی را ارائه کرده است.

چه افرادی تاتوی آنان را نباید توسط لیزر درمان کرد

۱-       اگر فرد تحت درمان با قرص راکوتان باشد
۲-       کسانی که خود را برنزه کرده باشند.
۳-       افراد دارای تیپ پوستی پنج و شش (خیلی تیره و سیاه پوست )
۴-       افراد دارای رنگدانه های مشکوک مانند وجود خال های مشکوک سرطان در بدن
۵-       افراد دچار بیماری لوپوس اریتماتو
۶-       افراد دچار بیماری روحی، روانی ( سایکوز )
۷-       افرادیکه نسبت به فلزات همچون آهن حساسیت داشته قبل از درمان توسط لیزر باید تست حساسیت از آنان به عمل آید.