لیپولیز به معنای شکستن سلولهاى چربی است، اما به طور شایع به مفهوم تخریب بافت چربی یا کاهش بافت چربی به کار میرود.

روش های مختلفی برای لیپولیز وجوددارد:

۱. به کمک تزریق مواد داخل بافت چربی (مزوتراپی )
۲. به کمک امواج صوتی (اولتراسونیک )

لیزر لیپولیز چیست وچگونه عمل می کند؟

این روش منحصر به فرد از لیزر Diode به صورت پالسی می باشد که به صورت داخل بافتی اعمال می شود یعنی سوراخ های ۱تا ۲ میلی متری روی پوست ایجاد می شود و تحت بی حسی موضعی یک فیبر نوری باریک وارد زیر پوست می شود. بواسطه استفاده از لیزر لیپولیز، لایه سطحی وزیر پوست به هیچ وجه نیاز به لیپوساکشن ناهمواری پیدا نمی کند در نتیجه صاف ویکدست است وعلاوه بر آن برخلاف لیپو ساکشن پوست شفت شده وجمع می شود.این روش در چاقی های خفیف ومتوسط کاملا کافی می باشد ودیگر نیازی به ساکشن نمی باشد ولی در چاقی های شدید تر در حالیکه در لایه سطحی فقط از لیزر استفاده میشود، در لایه عمیقی علاوه بر لیزر نیاز به تخلیه چربی ها هم می باشد.

مرحله اصلی انجام لیزر به چه شکلی است؟

ابتدا تحت شرایط استریل موضع مورد نظر کاملا بی حس می شود (بی حسی موضعی ) سپس سوراخهای کوچک ۱تا۲ میلی متری روی پوست ایجاد می شود وفیبر نوری بسیلر نازک وارد بافتهای چربی زیر پوست وانرژی معینی از لیز به چربی ها تابانده می شود که باعث تخریب سلولهای چربی می شود. در صورتی که چربی کمتر از ۵۰۰ میلی لیتر باشد نیاز به اقدام دیگری نمی باشد و چربیهای تخریب شده توسط لنفاتیک بدن جذب می شود ولی در صورتی که چربی بیش از ۵۰۰ میلی لیتر چربیهای مایع توسط مکش خفیفی تخلیه می شود. این کار حدود دو ساعت طول می کشد وبعد از مدت کوتاهی فرد مرخص می شود. مناسبترین نقاط بدن برای لیپولیزر عبارتند از بازو ها، غبغب، پشت، پهلو، شکم، رانها و ...

مزایای لیزر لیپولیز نسبت به ساکشن

لیزر لیپولیز بسیار ظریف وبا دستکاری بسیار کمتر ودردو تورم کمتری نشبت به لیپوساکشن همراه است به علت ظرافت کار با لیزر نتایج یبایی بسیار ایده آل وآثار ناهمواری برخلاف لیپو ساکشنهای معمولی وجود ندارد تابش لیزر درزیر پوست باعث تحریک و ساخته شدن کلاژن وسفت شدن همزمان پوست می شود تاباندن لیزر در لایه سطحی باعث رفع سلولیت میشود از نظر میزان ومقدار حذف چربیها در افرادی که مناسب باشند هیچ فرقی بالیپو ساکشن ندارد.ولی نتایج کیفی وزیبایی بسیار بهتر است وعوارض آن نا چیز است لیزر لیپولیز روش نوین رفع چربی موضعی است این تکنولوژی در ایتالیا، انگلستان، ژاپن، برزیل، سوئد وطی ۲سال اخیر در ایران به کار میرود.

آیا لیزر و ساکشن رقیب هم هستند؟

در تجمعات موضعی کوچک بافت چربی که حجمی کمتر از۵۰۰ گرم دارند، می توان از لیزر لیپو لیز یا لیپو ساکشن استفاده کرد، اما در حجم های بیشتر به ۵۰۰ گرم عملا باید لیپولیزیا در جلسات مکرر انجام شود یا همراه با ساکشن باشد. از مزایای دیگر لیپولیز به امواج الکتریکی یا اولتراسونیک یا لیزر افزایش کلاژن پوست وبهبودی جریان لنفاوی، جریان خون،کاهش ورم وبهبودی سلولیت است.

دوره نقاهت به چه شکلی است؟

معمولا بعد از مدت کوتاهی (۱تا۴ساعت ) فرد مرخص می شود (سرپایی وبدون نیاز به بستری )و ۱تا۳ روز استراحت در منزل توصیه میشود زیرا بعد از رفع اثر داروهای بی حسی درد قابل تحملی مثل درد گوفتگی وجود دارد که فرد راحت تر است در منزل باشد.حدود ۲-۳ هفته محل کار شده تورم دارد که خود به خود رفع می شود وپوشیدن گن ضروری است.

نتیجه نهایی چه موقع مشخص می شود؟

تقریبا در همان روزها و هفته اول نتایج ابتدایی کاملا مشخص است و به وضوح ازحجم چربی موضع کاسته می شود. ولی نتیجه نهایی نیاز به ۳ تا ۱۲ هفته زمان دارد.

افرادی که مشکل چاقی دارند، به سه دسته تقسیم می شوند:

۱. افرادی که فقط چاقی موضعی دارند وبه طور عمومی چاق نیستند در این صورت لیزر برای آنها ایده ال وکافی است
۲. افرادی که چاقی منتشر شدید ویکدست دارند این افراد بایداز روشهای رژیم درمانی یا جراحیهای محدود کننده دستگاه گوارش استفاده کنند
۳. افرادی که چاقی متوسط دارند ولی یک یا دو منطقه از بدنشان عدم تناسب بیشتری دارد