لیفت بازو که در اصطلاح پزشکی به آن براکیو پلاستی می گویند یکی از روشهای جراحی زیبایی است که برای ازبین بردن افتادگی زیر بازو بکار میرود تا ظاهر بازو بهبود پیدا کرده و به شکل اولیه خود (قبل از افتادگی و آویزان ماندن ) برگردد.

در طی این عمل  که حدود ۳۰/۱ ساعت طول می کشد  پوست و چربی اضافی از زیر بازو برداشته می شود و بعد پوست به حالت طبیعی  بخیه می شود. به این ترتیب زیر بازو از حالت آویزان در آمده و حالتی طبیعی پیدا می کند و همین موضوع باعث می شود فرد حس خوبی از ظاهر خود پیدا کند.

علل افتادگی بازو

با افزایش سن پوست بازو تغییر می کند: حالت کیسه ای پیدا کرده و شل می شود.کاهش وزن شدید هم چنین حالتی در بازو ایجاد می کند.

اگرچه ورزش باعث سفتی عضلات بازو می شود اما اگر بازوها حالت آویزان پیدا کرده باشد به هیچ وجه با ورزش نمی توان آنرا به حالت اولیه برگرداند بخصوص اگر پوست بازو هم آویزان شده باشد.

لیفت بازورا برای همه نمی توان انجام داد مثلا در افرادی که بطور قابل توجهی افزایش وزن دارند و یا مکررا وزن کم و زیاد می کنند نمی توان این عمل را انجام داد.

عوارض احتمالی

جای زخم برش جراحی بعد از این عمل وجود دارد اما چون در محلی از بازو برش می خورد که بطور عادی قابل رویت نیست بنابراین دیده نمی‌شود.در مواقع لازم از تزریق کورتون و یا سایر روشهای موضعی استفاده می کنند تا محل زخم و برش کمرنگ تر شود.

عدم تقارن در شکل بازوها که گاها به علت تغییرات بافتی در حین فرایند ترمیم بوجود می آید.

حالت بیحسی موقت در محل عمل که موقتی است و بعد از مدتی برطرف می شود.

آنچه باید قبل از عمل انجام دهید

وقتی برای لیفت بازو به جراح مراجعه می کنید او مراحلی را در نظر می گیرد:

  • سابقه پزشکی شما را بررسی می کند بنابراین باید تمام بیماریها و مشکلات پزشکی قبلی و فعلی خود را به او بگویید  و در مورد داروهایی که مصرف می کنید با دقت توضیح دهید.
  • جراح باید معاینه دقیق ناحیه بازو را انجام داده و از آن عکس تهیه کند.
  • در مورد انتظارات شما سوال می کند و شما باید دقیقا توضیح دهید که چرا به این جراحی تمایل دارید و انتظارات شما از این جراحی دقیقا چیست.باید بگویید ظاهری که شما بعد از جراحی پیش بینی می کنید چیست و به آنچه جراح در مورد واقعیت جراحی توضیح می دهد واقف شوید.

اگر برای جراحی تصمیم قطعی گرفته اید باید مواردی را رعایت کنید:

  • از مصرف دخانیات در چند روز قبل و بعد از جراحی خودداری کنید چون گردش خون را مختل می کند.
  • اگر دارویی مصرف می کنید طبق نظر جراح باید قطع شود مصرف داروهایی مثل آسپرین ضد التهابهای غیر استروییدی و مکملهای گیاهی در قبل و بعد از عمل ممنوع است چون باعث خونریزی می شود.
  • فردی را همراه داشته باشید تا بعد از عمل در منزل به مدت چند روز همراهتا ن باشد.