چقدر با لیفت ( بالاکشیدن ) پستان آشنایی دارید؟

وراثت و بالا رفتن سن ممکن است سبب شود که پستان زنان شل و آویزان یا خالی شود. اما آویزان شدن پستان اغلب وقتها نتیجه کم شدن حجم پستان بر اثر کاهش وزن یا تغییرات مرتبط با بارداری و شیردهی در پستان است.

در مورد شدید، پستان آن قدر آویزان می شود. که نوک هاله آن پایین تر از چین زیر پستان قرار می گیرد. زنانی که به فکر جراحی بالا کشیدن پستان می افتند. برا اینکه پستانهایشان در وضعیت طبیعی تری قرار بگیرند، ناچارند سینه بندهای محکم بپوشند. آنها دوست دارند پستانهای تیزتری داشته باشند تا دیگر مجبور نباشند با همه لباسها سینه بند ببندید یا مایو های فنر دار به تن کنند.

عمل بالا کشیدن پستان به شکل و وضعیت پستان حالتی جوان تر می دهد. در این جراحی نوک پستان بالاتر میرود و جلو آمادگی پستان طبیعی تر میشود.

اندازه هاله پستان ( پوست تیره تری که دور نوک پستان است ) هم کاهش می یاب. بالا کشیدن پستان معمولا حجم پستان را تغییر نمی دهد و فقط شکل و وضعیت آن را عوض میکند. در برخی از موارد ممکن است مختصری از حجم یک یا هر دو پستان کم کنند. در برخی از موراد ممکن است مختصری از حجم یک یا هر دو پستان کم کنند. در برخی از موارد، ممکن است از پروتزبرای بزگ کردن و سفت کردن پستان استفاده شود.

کاندیداهای مناسب

هر زنی که خواستار تغییر شکل و وضعیت پستانهای خود باشد، از لحاظ سلامت در وضعیت خوبی باشد. و انتظاراتی واقع بینانه از نتایج جراحی داشته باشد کاندیدای مناسبی برای عمل بالا کشیدن پستان است. زنانی که ممکن است در آینه باردار شوند، خوب است به فکر تعویق افتادن این عمل باشند هر چند بالا کشیدن پستان ممکن است در شیر دهی تاثیری نداشته باشد، نتیج جراحی شما ممکن است بر اثر تغییرات در پستانها در دوران بارداری و شیردهی تا حد زیادی از دست برود.در کل زنانی که برای این جراحی انتخاب می شوند باید:

  • بالای ۱۸ سال باشند.
  • پستانهای افتاده داشته باشند (پستانهایی با پوست کش امده و حجم کمتر از گذشته)
  • حامله یا شیرده نباشند و برنامه ای برای بارداری در آینده نزدیک نداشته باشد.
  • برنامه ای برای کاهش وزن شدید نداشته باشد.

عوارض جراحی لیفت پستان

این جراحی نسبتا کم عوارض و حتی بی عوارض محسوب می شود.عوارض احتمالی شامل عفونت زخم، هماتوم (تجمع خون در محل عمل )، زخم (بافت جوشگاه) غیر طبیعی  ، عدم تقارن و حس غیر عادی در پستان.

با نحوه عمل لیفت پستان آشنا شوید

در عمل بالا کشیدن پستان روی پستان برشهای جراحی می زنند تا پوست اضافی پستان و هاله را برداند و شکل بافتهای عمقی پستان را تغییر دهند. این عمل سفتی پستان را به آن باز می گرداند و پستان و نوک آن را بالا می کشد. و در وضعیت طبیعی تری قرار می دهد.

انتخاب محل برش به میزان اصلاح لازم برای نیل به هدفهای شما، رنگ پوستتان، اندازه هاله پستان، و محل قرارگیری نوک پستان بستگی دارد.

اگر لازم باشد که هاله نیز کوچک تر شود. باید هاله برشی زده شود. معاینه کامل و بخث صریح و صادقانه با جراح پلاستیک تان بهترین استراتژی برای تعیین محل برشهای مناسب برای شماست.

بعد از زدن برشها، شکل بافت زیرین پستان را تغییر می دهند و ممکن است برای نگه داشتن بافت پستان در سر جای خود لازم باشد در لایه عمقی بخیه بزنند.

در صورت لزوم محیط هاله کوچک میشود. پوست اضافی برداشته  و نوک، که همچنان به پوست متصل است، به محل بالاتری برده می شود. لبه های پوست را بر هم می آورند و بخیه می زنند تا پستانها یتان شکل و وضعیت جدیدتری پیدا کنند. برای دوختن برشها ممکن است از بخیه های کشیدنی یا قابل جذب استفاده شود.

آنچه در انتظار شماست

به احتمال زیاد، عمل بالا کشیدن پستان با بیهوشی عمومی یا بیحسی موضوعی با داروهای خواب آور انجام می شود. بیحسی موضعی در مواردی به کار میرود که نوک پستان فقط کمی بالاتر بیاید. این عمل معمولا به صورت سرپایی در مطب، یک مرکز جراحی مستقل یا اتاق عمل بیمارستان انجام می شود.

ممکن است وقتی به هوش می آیید ببینید که سینه بندی محکم یا باند کشی به تن دارید که باید در مدتی که جراح پلاستیکتان توصیه می کند از آنها استفاده کنید. ممکن است لو له های باریک یدر محل برشها گذاشته باشند تا هر مایع اضافی را که جمع می شود تخلیه کنند.

احتمالا این لوله ها یک تا دو روز سر جایشان می مانند پس از جراحی محل برشها مایه درد و آزار شما خواهد بود. اما می توان با دارو این درد را کنترل کرد.

به محض اینکه احساس آمادگی کردی، می توانید فعالیتهای سبک روزانه را از سر بگیرید و باید همان روز جراحی راه بروید. اما بهتر است در چند روز اول پس از  جراحی از بلند کردن چیزهای سنگین یا کارهایی که با تکان شدید یا کشیدن همراه است خودداری کنید. اگر بخیه تان قابل جذب نیست، ظرف یک یا دو هفته پس از جراحی آنها را می کشند. ممکن است نوار یا ژل سیلیکون به شما بدهند تا روی برشها بگذارید یا بمالید تا جوشگاه هایتان برجسته، قرمز، سفت یا ناخوشایند نشود.