در این روش چربی ها توسط ساکشن یا مکش بیرون کشیده می شود.در طی این عمل،میله ای باریک به قسمتی که چربی وجود دارد وارد می شود.با حرکاتی که جراح به میله وارد می کند چربی ها بوسیله مکش بیرون کشیده می شود.

در سالهای اخیر روشهای جدیدی در زمینه  لیپوساکشن ابداع شده است که لیپوساکشن را ساده تر و امن تر کرده که با درد کمتری همراه است. این جراحی نیاز به بستری شدن ندارد. لیپوساکشن در کلینیک و بیمارستان قابل انجام است، با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود که به میزان چربی و شرایط بیمار و ترجیح جراح بستگی دارد.

دلایل انجام لیپوساکشن

هدف اصلی لیپوساکشن کاهش وزن کلی بدن نیست بلکه  شکل دهی مجدد بدن است. معمولا در نواحی انجام می شود که به  رژیم،ورزش و کاهش وزن پاسخ نداده اند. تجمع چربی ها معمولا در شکم، باسن، ران، پشت، بازوها و گردن است.گاهی جراح ناچار است بعد از این جراحی، ابدومینوپلاستی نیز انجام دهد تا پوست محل عمل کشیده و صاف شود.

لیپوساکشن فقط جنبه زیبایی نداشته و در بسیاری از مشکلات پزشکی مثل تومورهای خوش خیم چربی (لیپوم)، بزرگی سینه مردان،مبتلایان به لیپو دیستروفی که در متابولیسم چربی مشکل دارند نیز استفاده می شود.

کارآیی لیپوساکشن

لیپوساکشن در برداشت چربی ها در یک ناحیه از بدن بسیار موفق عمل می کند.نتیجه اولیه بعد از عمل کاملا قابل رویت است و نتیجه وشکل نهایی محل عمل در طی هفته ها و ماههای بعد، حاصل می شود.لیپوساکشن باعث نمی شود شلی و افتادگی پوست درمحل از بین برود و اگر بعد از برداشت چربی، پوست ناحیه شل شود تا ۶ ماه می تواند جمع شود وحالت محکمی پیدا کند.در بعضی افراد خاصیت الاستیکی پوست بسیار خوب است و با سرعت بیشتری پوست  جمع شده و بحالت اولیه بر می گردد در حالیکه در بعضی دیگر اینکار زمان بیشتری می برد.هرچه پوست جوانتر باشد خاصیت الاستیسیتی آن بیشتر است و زودتر بحالت اولیه بر می گردد.

ملاحظات بعد از عمل

بعد از عمل محلی که لیپوساکشن شده محکم بسته می شود تا از تورم، کبودی و درد زیاد جلوگیری شود.بسته به محل لیپوساکشن از گن های ویژه و باندهای کشی استفاده می شود.ممکن است ۳ تا ۴ هفته بعد از عمل از گن های مخصوص استفاده کنید.در ۷ تا ۱۰  روز اول بعد ازعمل  تورم و کبودی امری طبیعی است.در صورت نیاز، از درن برای تخلیه ترشحات محل عمل استفاده می شود و همچنین از آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت استفاده می شود.اکثر افراد چند ساعت بعد از عمل براحتی بلند شده و حرکت می کنند.چند روز بعد از عمل بیمار می تواند به  فعالیتهای عادی بازگردد.

خطرات احتمالی

اگر لیپوساکشن توسط پزشکی مجرب و درمکانی با امکانات مناسب انجام دهد عملی کاملا ایمن محسوب می شود.در مواردی که ناحیه عمل بسیار گسترده باشد امکان بروز عوارض، بیشتر است.

عوارض شایع شامل:

  • ورم،کبودی،درد و بیحسی در محل عمل که موقت است.
  • تحریک و جای زخم در محل ورود میله لیپوساکشن
  • شلی و آویزان شدن پوست.پوست محل عمل خود بخود جمع می شود اما در مواردی شل باقی می ماند که این موضوع را جراح در معاینه قبل از عمل بررسی می کند و اگرا حتمال شلی پوست زیاد باشد به بیمار گوشزد می کند که کشیدن پوست محل عمل نیز لازم است.

عوارضی که کمتر شایع است شامل:

  • تغییر رنگ پوست محل عمل
  • ناهمواری سطح پوست محل عمل
  • آسیب پوست و عصب در محل عمل


مرگ ناشی از لیپوساکشن بر خلاف تصور عمومی بسیار نادر است و ریسک خطر وقتی بسیار بالاست که فرد بسیار چاق بوده، منطقه عمل بسیار وسیع  باشد و یا فرد مشکل خاصی از نظر سلامتی داشته باشد.انجام این جراحی در افراد مبتلا به بیماری قلبی و یا اختلالات خونی بخصوص مشکلات انعقادی ممنوع است و افراد باید هر بیماری و مشکل خاصی را قبل از عمل به جراح اطلاع دهند.

دقت داشته باشید لیپوساکشن فقط باید توسط جراحی انجام شود که در این زمینه کار کرده و ماهر باشد ضمنا بهتر است این عمل جداگانه انجام شده وهمزمان با سایر جراحی های زیبایی انجام نشود.

اگر وزن کلی شما بالاست لیپوساکشن جایگزین خوبی برای ورزش و رژیم درمانی نیست  و بوسیله آن وزن کل بدن شما کم نمی شود.از نظر جراحان زیبایی افرادی بهترین کاندید برای لیپوساکشن هستند که وزنی نسبتا متعادل داشته  ولی از تجمع چربی در نواحی خاصی از بدن شاکی هستند. نتایج این عمل دائمی است و باید برای تداوم نتیجه عمل رژیم غذایی متعادل  و فعالیت بدنی کافی داشته و در وزن ایده آل باقی بمانند.